2011. április 5., kedd

Tavaszi megújulás

 Manapság sokat hallunk mindenféle tisztító kúrákról, ahhoz alkalmazható különféle árfekvésű táplálék-kiegészítőkről és gyógytermékekről.
Én ilyenkor is a számomra legkézenfekvőbb, legtermészetesebb és az egyik legrégebben alkalmazott gyógynövényt használom, úgy hogy beillesztem a hétköznapokba és nem "csinálok nagy ügyet belőle".
Tavasszal mindig alig várom az első csaláncsúcsok megjelenését, ez az első "zöldségnövényünk", ami kihajt és számtalan kedvező hatása van, de én nagyon szeretem az ízét is.


Ilyenkor hetente legalább egyszer készítek a friss csalánból főzeléket a spenóthoz hasonló módon.
Mindig a 4-5 leveles csaláncsúcsokat gyűjtöm. A virágzás előtti hajtások alkalmasak étkezésre, ezek márciusban, áprilisban gyűjthetők.
A leszedett csalánt alaposan megmosom.


Ezután forrásban lévő vízbe dobva 1-2 percig főzöm, leszűrés után aprítom, majd ízlés szerint ízesítve (sóval, fokhagymával esetleg majoránnával, borssal), hígítva (tejjel, aludttejjel, saját levével), sűrítve (lisztel, zabpehellyel, burgonyával) készítem el.

Az egész család kedveli és ismét észrevétlenül is tettünk egy kicsit az egészségünk megőrzéséért. Nem írtam receptet, hiszen annyiféleképpen kombinálható, alkalmazható. Aki kedve csak párolva is adható köretként. (Figyelem, azért ezt sem jó túlzásba vinni, ügyeljünk mindig az egyensúlyra.)
Ajánlom kipróbálásra mindazoknak, kik még nem ismernék és újra felfedezésre azoknak, kik megfeledkeztek róla.
 Jó étvágyat és egészséget hozzá!


 Kedvcsinálóul még egy kis ismeret a csalánról és a lehetőségekről:
Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó.
Gyógyteaként rendkívül sokrétű a felhasználási köre, általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó, továbbá hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen is bizonyítottan jótékony hatással bír. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, borogatóként pedig bőrkiütésekre használják. Mosóvizes változatban kiválóan alkalmas hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat. Főzetét külsőleg hajhullás és korpásodás ellen használják, vagy reuma elleni fürdővizet készítenek vele.

1 megjegyzés: